TK-USBI-024BD Belt Drive Utility Set
SKU:
TK-USBI-024BD-3PH
Your Utility Set Include:
  • Belt Drive Utility Set 4,200 CFM, 1.2" SP 2 HP, 3PH, 208V
  • Exhaust fan handles a Maximum of 4,200 CFM's @ 1.2" wg ESP
  • Made in USA
  • CFM Range: 2,000-4,200
  • 2.000 HP, 3 Phase, 208/230/460V, 60 Hz, ODP (Open Drip Proof)
  • 24" Blower
  • Utility Set Grease Cup 24" Discharge Extension Vertical Upper Left Discharge 24" Flanged Grease Duct Inlet Connection
  • 24 month parts-only warranty
Your Utility Set Features
  • Vented Motor Cover and Continuously Sealed Housing for Added Weather Protection
  • Scroll and Motor Compartment Connected for added Structure
  • Easily Accessible Clean Out Door and Motor Access from 3 Sides
  • Standard 2" Grease Drain
  • Standard Emergency Disconnect Switch Temperature Ratings - Aluminum Wheel, 350 degrees F
  • Conformance to ANSI Standards
Your Utility Set Overview
LET US HELP YOU
Help | How Can We Help You
How Can We Help You?
What Type of Hood Do You Need?
Help | Experts Are Ready to Help You
Experts Are Ready to Help You:
Custom Size Hoods
Ship in 5-7 Business Days.
Talk To A Specialist
Factory Support For All Questions.
CALL 24/7 1.800.715.1014
SKU:
TK-USBI-024BD-3PH
Shipping Estimator
FreeShipping
In stock
Your Utility Set Include:
  • Made in USA
  • CFM Range: 2,000-4,200
  • 24" Blower
  • 24 month parts-only warranty
Your Utility Set Features
  • Standard 2" Grease Drain
Your Utility Set Overview
CONTACT FORM
Get More Information
DisclaimerAttention CA Residents: Prop 65 Warning
Hoodmart Pro Hoodmart Pro
Prefer to speak to a live agent? CLICK HERE
Note: Using an AI Bot is not always 100% accurate. CLICK HERE to view our Terms